GüncelHaberler
TanıtımFilmleri
 
Mehmet Toptan Basın Bildirisi 1 Toptan Grup

Kentsel Dönüşümdeki  En Büyük Sorun

     6.5 milyon konut,

Türkiye’nin %90’ının birinci derece deprem bölgesi oluşu, afet riski taşıyan tespit edilmiş 6,5 milyon konutun bir an evvel yıkımlarının başlatılması ve yerlerine alt yapısı, üst yapısı, sosyal alanları, yeşil alanları ve diğer donatılarıyla beraber daha yaşanabilir güvenli şehirler oluşturulması gerekmektedir.

    Kurultaydan bugüne,

   Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar kamuoyunda “kentsel dönüşüm” olarak bilinen“Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanun” la ilgili olarak yapılan çalışmaların 2010 yılında başta Başbakanımız ve bakanlarımızın katılımıyla oluşturulan kurultayla hız verildi. Kurultayla beraber çok ciddi mesailer harcanarak sürekli kalkınan ülkemizin önündeki mülkiyet statükosunu 3/2 çoğunluk kararı ile aşarak yasanın çıkarılması sağlanmış oldu.

    Sorumluluğu kim alacak,

   Hükümetimizin yıllardır yaptığı özverili çalışmalar sonucu çıkarılan bu “afet riski altındaki alanların oluşturulması hakkında kanun” un uygulanmasına engel olmaya çalışanlar var. Bunlar deprem olması halinde hiçbirimizin istemeyeceği hayati, maddi, manevi zararların sorumluluğunu taşıyabilecekler mi?  Biz Timfed olarak gözyaşı dökülmemesi adına kanun uygulamasının bir an evvel başlatılması taraftarıyız.

   Konfederasyon ve Müteahhitler odası,

   Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu olarak genel başkanımız Tahir Tellioğlu ve yönetim kadrosu inşaat müteahhitlerinin önünün açılması Türkiye ekonomisinin daha da güçlenebilmesi, şehirlerimizin güzelleşmesi, daha yaşanılır alanlar oluşturulması mücadelesindedir. Federasyonumuz milletimiz ile Çevre  Şehircilik Bakanlığımız ve Hükümetimiz arasındaki entegrasyonun güçlenebilmesi için uzun yıllardır özveriyle yaptığı çalışmalarına devam etmektedir. Sesini daha iyi duyurabilmek üzere ülkemizin üç büyük müteahhit federasyonunu birleştirilerek müteahhitler Konfederasyonu geçtiğimiz aylarda kurulmuştur, ayrıca Müteahhitler odası kurulması çalışmaları da devam etmektedir.

   Esenyurt ilçesinin dünü bu günü,

   İstanbul Esenyurt ilçesinde uygulanan ve uygulanmaya devam ettirilen yüksek emsaller kimilerine göre yanlış kimilerine göre doğru bulunmaktadır. Sonuçlara bakıldığında ülke ekonomisine ve müteahhitlere büyük katkılar sağladığı görülmektedir.  Sosyal alanları ve donatılarıyla insanların geçmişte yaşadıkları yerlere oranla çok daha rahat yaşanır projeler meydana getirilmiş ve bir çok bölgeye örnek teşkil etmiştir. Geçmişte Esenyurt’luyum diyemeyen ilçe sakinleri artık Esenyurt ta oturduğunu veya iş yaptığını gururla ifade etmektedirler.  Bu örneklerin çoğaltılması hem ülkemiz, hem müteahhitlerimiz, hemde insanımız menfaatlerinedir.

   Kentsel dönüşümde emsaller,

   Kentsel dönüşebilmenin önündeki en büyük sorunun imar planlarında uygulanan emsal değerlerinin düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Sektörün önünün açılabilmesi artık müteahhitlerin afet riski taşıyan binaların yenilenmesi projelerine girişim gösterebilmeleri için emsallerin en azından maliyetleri kurtarabilecek seviyelere yükseltilmesi gerekmektedir. Müteahhitlerimizin  bu yasaya destek verebilmeleri ancak emsal değerlerinin yükseltilmesiyle gerçekleşecektir.

TİMFED - TÜM İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ FEDERASYONU  

YÖNETİM KURULU ADINA ..  

MEHMET TOPTAN

Bağlı OlduğuKuruluşlar
Linkler
© Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. 2008 Toptan Grup. Güzelyurt Mah. 7. Cad. No:1 K:10 Beylikdüzü/ İstanbul. Phone : 0(212) 853 88 44(Pbx). Fax : 0(212) 853 62 20. E-mai : mehmet@toptangrup.com